سزمایه‌گذاری کارآفرینانه

20 سرمایه‌گذاری کارآفرینانه با تأثیر اجتماعی در دنیای مالی

در این مطلب خواهید خواند:

این روزها سرمایه‌گذاری کارآفرینانه و یا سرمایه‌گذاری با تأثیر اجتماعی در دنیای اقتصادی به سرعت در حال گسترش است. نکته جالب توجه در مورد این سرمایه‌گذاری، بازده سرمایه‌گذاران آن است. گزارشی در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری پایدار بسیار بیشتر از صندوق‌های سنتی است. نکته‌ای که در این گزارش نهفته این است که ۷۲ درصد از شرکت‌هایی که با هدف تأثیر اجتماعی مشغول به فعالیت هستند، سودآوری بالا و نوسان بسیار کمی را نشان می‌دهند.

این آمار و ارقام حاکی از این است که سرمایه‌گذاری در این موسسه‌ها سودآورتر از بازارهای سنتی هستند. همچنین این نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند ریسک پایین‌تری نسبت به بازارهای سنتی داشته باشد. اما این موسسه‌ها دقیقاً چه هدفی دارند؟ برای این‌که پاسخ این پرسش را پیدا کنید، ما ۲۰ مورد از این موسسه‌ها را به شما معرفی می‌کنیم

آینده موسسه‌های سرمایه‌گذاری کارآفرینانه

پیش از آن‌که موسسه‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه را به شما معرفی کنیم، بهتر است که ابتدا شما را با آینده این موسسه‌ها آشنا کنیم. از آن جایی که این شرکت‌ها در تلاش برای به دست آوردن حقوق صاحبان سهام در بازار هستند، آینده روشن و پر از رشدی در انتظار آن‌ها قرار دارد. به این ترتیب موسسه‌هایی که از  سرمایه‌گذاری کارآفرینانه پیروی می‌کنند، روند بزرگی پیش رو دارند.

در ادامه صندوق‌ها و مؤسساتی را که به دنبال تغییر جهان از طریق سرمایه‌گذاری با تأثیر اجتماعی هستند، معرفی می‌کنیم. این شرکت‌ها، کارآفرینان و سازمان‌ها در زمینه‌های مختلف زیر فعالیت می‌کنند:

 • فناوری‌های نوین
 • کشاورزی ارگانیک
 • حمایت از کارآفرینان نوآور
 • انرژی‌های پایدار

تمام تمرکز این موسسه‌ها بر این است که از سرمایه خود به منظور ایجاد دنیایی بهتر و ماندگارتر استفاده کنند.

۱. HEED Capital

HEED یک صندوق سرمایه‌گذاری کارآفرینانه تأثیرگذار است که در حوزه اجرای نوآوری‌های پایدار فعالیت می‌کند. آن‌ها به بنیان‌گذاران در سراسر جهان کمک می‌کنند که بزرگ‌ترین چالش‌ها را به بزرگ‌ترین فرصت‌های تجاری جهان تبدیل کنند.

همچنین این موسسه مشارکت‌های طولانی‌مدت با بنیان‌گذاران ایجاد می‌کند. از آن‌ها در سفرها حمایت می‌کند و به این ترتیب کمک می‌کند که تأثیر سرمایه‌گذاری خود را هرچه زودتر مشاهده کنند.

۲. Global Good Foud

این صندوق مؤسسان را شناسایی می‌کند و آن‌ها را به صورت مجازی به مدت یک سال ساپورت مالی می‌کند. حتی کمک می‌کند که با تمرکز بر توسعه رهبری در این مسیر موفق‌تر باشند. این موسسه از کارآفرینان اجتماعی با روش‌های اثبات شده حمایت می‌کند. این روش‌ها عبارت هستند از:

 • راهنمایی اجرایی
 • کوچ رهبری
 • دسترسی به سرمایه به منظور تسریع در روند رشد و پیشرفت

این صندوق سرمایه‌گذاری معتقد است که سرمایه‌گذاری بر توسعه رهبری بهترین ابزار در مسیر رشد شرکت و دستیابی به منافع جهانی است.

این صندوق از سال ۲۰۱۳ در حدود ۱۰۵ کارآفرین را توسعه داده است. تمام این کارآفرینان امروز در حال توسعه شرکت‌های خود در ۳۰ کشور جهان هستند. همین نتیجه عالی سبب شده است که در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۴۰۰ کارآفرین از بیش از ۱۰۰ کشور مختلف از این صندوق درخواست حمایت کنند.

۳. Impact Engine

مأموریت این صندوق سرمایه‌گذاری این است که سرمایه بیشتری را به بازار تزریق کند، اما نه هر بازاری. این صندوق بر بازاری تمرکز کرده است که بازده مالی آن با تأثیرات مثبت اجتماعی و زیست‌محیطی همراه است.

این تیم بودجه خود را در اختیار مؤسسات و افرادی قرار می‌دهد که در مشاغل انتفاعی و دارای تأثیر مثبت فعال هستند. آن‌ها از مؤسسات و افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بازارهای خصوصی را دارند حمایت می‌کنند.

۴. Vital Capital

Vital یک موسسه سرمایه‌گذاری کارآفرینانه پیشرو است که بر بهبود رفاه جوامع آفریقایی ضمن ایجاد بازده نرخ بازار برای سرمایه‌گذاران خود تمرکز می‌کند.

از آغاز تأسیس اولین صندوق ویتال در سال ۲۰۱۱، رویکرد آن به صورت واضح مشخص شد. این صندوق با سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ در بخش‌های زیر در سراسر صحرای آفریقا تأثیر گذاشته است:

 • مسکن مقرون‌به‌صرفه؛
 • مراقبت‌های بهداشتی؛
 • آب؛
 • کشاورزی؛
 • انرژی‌های تجدیدپذیر.

همچنین این موسسه با استفاده از معیارهای تأثیر اختصاصی و استاندارد صنعت، پذیره‌نویسی دقیق مالی و انجام عملیات اجرایی در خارج از کشور، پیشرفت‌های قابل‌توجهی را تجربه کرده است. این موسسه به دنبال افزایش کیفیت زندگی برای جمعیت‌های بزرگ محلی است.

۵. New Age Capital

این موسسه یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که در استارتاپ‌های حوزه فناوری سرمایه‌گذاری می‌کند. این موسسه توسط کارآفرینان سیاه‌پوست و لاتین تأسیس و اداره می‌شود. مأموریت و چشم‌انداز این موسسه ایجاد و حمایت از دنیایی است که در آن مردم از هر نژاد، قومیت، فرهنگ با هر لایف استایلی وجود دارند. این موسسه دوست دارد که تمام مردم بتوانند از ایده‌های جدید و فرصت‌های بی‌حدومرز با استفاده از فناوری استفاده کنند.

۶. Reach Capital

این موسسه بر استارتاپ‌های آموزشی که هدف آن‌ها تقویت جوامع است، سرمایه‌گذاری می‌کند. بسیاری از شرکت‌ها با کمک این موسسه تأسیس شده‌اند. این شرکت‌ها شامل افرادی می‌شود که به اندازه کافی جسارت دارند که شرایط را برای بهبود اوضاع بقیه اعضای جامعه مساعد کنند.

این موسسه از ایده‌هایی حمایت می‌کند که به اندازه کافی برای تغییر و بهبود شیوه یادگیری ما بزرگ هستند. این ایده‌ها باید تخیل، تعهد و جسارت کافی برای به چالش کشیدن وضعیت موجود را داشته باشد.

تمام اعضای تیم Reach آموزش را بخشی دگرگون کننده در زندگی انسان‌ها می‌دانند. همین ارتباط عمیق با آموزش و پرورش این افراد را به یکدیگر نزدیک کرده است.

۷. Access Ventures

این موسسه بر این باور است که اقتصاد نه تنها محرکی برای صنعت محسوب می‌شود، بلکه فرصتی است که مردم را به سوی رشد و تکامل هدایت می‌کند. از این رو سیستمی که مردم را در اولویت قرار دهد، فراگیرتر و خلاق‌تر از سایر سیستم‌ها خواهد بود.

۸. CNote

این موسسه یکی از پلتفرم‌های مالی برتر است که سرمایه‌گذاری کارآفرینانه با تأثیر اجتماعی را آسان می‌کند. هر دلاری که در این موسسه سرمایه‌گذاری می‌شود، یک کمک مالی برای مشاغل کوچک تحت رهبری زنان، تأمین مسکن و جوامع تحت حمایت مالی در سراسر آمریکا است.

در سال گذشته میلیون‌ها نفر در این موسسه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که نتیجه آن ایجاد یا حفظ بیش از ۱۴۰۰ شغل بوده است.

این موسسه بر اساس دو اصل بنا شده است؛ اول این‌که محصولات مالی نباید تنها به تعداد کمی از ثروتمندان خدمت کند و دیگری این‌که لزوماً رفاه مالی نباید یک بازی با تعداد صفرها باشد. این موسسه بر این باور است که شما می‌توانید پول به دست آورید و درعین‌حال کارهای نیک نیز انجام دهید.

۹. موسسه سرمایه‌گذاری 1863

این موسسه به رشد کارآفرینان سیاه‌پوست که پتانسیل بالایی دارند، کمک می‌کند. در این موسسه به این کارآفرینان رهبری دقیق و دسترسی استراتژیک به بازار آموزش داده می‌شود. هدف این موسسه ایجاد ثروت و کارآفرینی برای اقلیت جامعه با کاهش موانع و خطرات این مسیر است.

موسسه 1863 طی چندین سال گذشته افتخار همکاری با بیش از ۲۵۰۰ مؤسس را داشته است. شرکت‌هایی که در مراحل اولیه و مراحل رشد در بسیاری از بخش‌ها و صنایع فعال می‌کردند، با کمک این موسسه پیشرفت کرده‌اند. 1863 بسیار خوش‌شانس است که با تعدادی از بهترین و درخشان‌ترین بنیان‌گذاران کشور همکاری کرده است.

۱۰. Better Ventures

موسسه Better از کارآفرینان در ساخت دنیای بهتر حمایت می‌کند. این موسسه سرمایه‌گذاری کارآفرینانه به دنبال حمایت از شرکت‌های فناوری در مراحل اولیه است که هدف‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را دنبال می‌کنند. موسسه Better این شرکت‌ها را از لحاظ مالی پشتیبانی کرده و حمایت می‌کند.

روند حمایت این موسسه به گونه‌ای است که معمولاً ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری می‌کند. سپس با بنیان‌گذاران این شرکت‌ها مشارکت فعال دارد که به آن‌ها در ایجاد شرکت‌های موفق کمک کند. در قدم‌های بعدی نیز سرمایه‌گذاری و حمایت مالی را تا جایی ادامه می‌دهد که روند رشد شرکت‌ها کامل شود.

۱۱. Orthogonal

این موسسه یک سرمایه‌گذاری کارآفرینانه با تأثیر اجتماعی است که تنها در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که به نفع مردم و سیاره ما است. ساختار مالی پویا در این صندوق به سهامداران اجازه می‌دهد که به صورت غیرمستقیم مالک قطعه‌ای از چندین شرکت باشند.

تمرکز این موسسه در درجه اول بر فضای علمی حیات و گیاهان است. در واقع این موسسه به دنبال ایده‌های بصری جهت حل چالش‌های مهم در اکوسیستم سلامت است.

۱۲. Collab Capital

این صندوق به مؤسسان سیاه‌پوستی کمک می‌کند که مشاغل پایدار ایجاد کنند. Collab Capital یک مسیر رشد پیش روی مؤسسان سیاه‌پوستی که به دنبال سرمایه هستند، می‌گذارد. به این ترتیب آن‌ها را برای سودآوری و ایجاد شغل آماده می‌کند.

فعالیت این موسسه به گونه‌ای است که به یکی از ستون‌های کلیدی در حل شکاف فزاینده ثروت نژادی ایالات‌متحده، تشکیل و رشد مشاغل در جامعه سیاه‌پوستان تبدیل شده است.

این موسسه به منظور جلب اعتماد مشاغل تأسیس شده توسط سیاه‌پوستان یک مدل سرمایه‌گذاری جدید طراحی کرده است. در این مدل سرمایه‌گذاری از منابع مورد نیاز برای موفقیت، حفظ مالکیت اکثریت و افزایش درآمد استفاده کرده‌اند که منافع موسسه در کنار بنیان‌گذاران مشاغل تأمین شود.

۱۳. REDF

REDF یک صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری است که به صورت انحصاری در بنگاه‌های اجتماعی به مشاوره و سرمایه‌گذاری با تأثیر اجتماعی می‌پردازد. این موسسه از این طریق به افراد کمک می‌کند که شغل مورد نظر خود را ایجاد کنند. همچنین کمک می‌کند که مؤسسان در مسیر خود به موانع کار غلبه کنند.

این موسسه رهبر جنبش ملی شرکت‌های اجتماعی متمرکز بر مشاغل است. از این رو می‌توان این موسسه را نام تجاری موفق کسب‌وکارهایی دانست که پول خود را صرف کمک به کارکنان خود می‌کنند.

۱۴. The Reinvestment Fund

این موسسه از طریق استفاده خلاقانه از سرمایه و اطلاعات به بازسازی شهرهای آمریکا کمک می‌کند. از این رو می‌توان آن را یک رهبر ملی در بازسازی شهرهای آمریکا دانست. مأموریت این موسسه توسعه مسکن از طریق سرمایه‌گذاری است.

فعالیت‌های سرمایه‌گذاری این موسسه سبب ایجاد خانه‌های مقرون‌به‌صرفه شده است. همچنین فرصت‌های آموزشی باکیفیت، دسترسی به مراقبت‌ها بهداشتی، دسترسی به غذای سالم، ایجاد مشاغل پررونق در محله‌های نیازمند را فراهم کرده است.

فعالیت توسعه مسکن این موسسه در قشر نیازمند جامعه تمرکز کرده و به دنبال تقویت جوامع سالم است.

۱۵. Ellevest

Ellevest یک شرکت فناوری مالی نوآور به شمار می‌آید که موارد زیر را هدف قرار داده است:

 • کمک به زنان در دستیابی به پتانسیل مالی به روش‌های مدرن
 • سرمایه‌گذاری کم هزینه

این موسسه هدف‌های خود را با کمک یک پلتفرم دیجیتالی زیبا و توسط یک رویکرد سرمایه‌گذاری منحصربه‌فرد پیش می‌برد. در این موسسه از الگوریتم سرمایه‌گذاری هوشمند جنسیتی برای مشتریان استفاده می‌شود.

همچنین Ellevest گزینه‌های سرمایه‌گذاری متنوعی را ارائه می‌کند که زنان را تحت تأثیر قرار دهد. این موسسه برای کسانی است که معتقد هستند؛ زمانی که زنان رشد می‌کنند، وضع جامعه بهتر است. در واقع دغدغه این افراد این است که زنان عمر بیشتری از مردان دارند، اما اغلب حقوق کمتری از آن‌ها دریافت می‌کنند.

این صندوق سرمایه‌گذاری کارآفرینانه با تأثیر اجتماعی یکی از بهترین مشاوران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ انتخاب شده است.

۱۶.  Acumen Fund

مأموریت Acumen تغییر روش مبارزه با فقر در جهان به کمک سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، رهبران و ایده‌ها است. هدف این موسسه مدل‌های تجاری است که کالاها و خدمات مهم را به فقرای جهان ارائه می‌کنند. به همین دلیل این موسسه کمک‌های خیریه را در این زمینه جمع‌آوری می‌کند.

از سال ۲۰۰۱ Acumen بیش از ۸۳ میلیون دلار در ۷۳ شرکت سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین این موسسه به دنبال ایجاد جامعه جهانی از رهبران نوظهور است که به جهانی فراتر از امور مالی باور دارند.

۱۷. Fig Loans

این موسسه به افرادی که به دنبال خدمات بانکداری هستند، اما اعتبار لازم برای بهره‌مندی از این خدمات را ندارند، کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین خدمات این موسسه ارائه وام‌های اضطراری است که از این طریق افراد بتوانند چالش‌های مالی غیرقابل‌پیش‌بینی خود را پشت سر بگذارند.

این موسسه متعهد می‌شود که از مشتریان خود به صورت کامل حمایت کند. هزینه‌های این موسسه تنها در راه پرداخت وام‌های مشتریان صرف می‌شود. حتی گاهی این وام‌ها مقرون به‌صرفه‌ترین محصول مورد نیاز مشتریان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

در این موسسه سابقه اعتبار مشتری هیچ اهمیتی ندارد. در عوض، توانایی بازپرداخت وام بر اساس سن، درآمد و وام‌های قبلی بررسی می‌شود.

۱۸. Root Capital

در سراسر کشورهای در حال توسعه فقرای روستایی از اقتصاد رسمی به حاشیه رانده شده‌اند. این قشر تقریباً ۷۵ درصد از جامعه را تشکیل می‌دهند که با کمتر از ۲ دلار در روز زندگی می‌کنند. اکثر این افراد به کشاورزی به عنوان منبع اصلی درآمد خود وابسته هستند.

میلیون‌ها کشاورز در کشورهای در حال توسعه بدون هیچ سرمایه و بازار مناسبی برای فروش محصولات خود در چرخه‌ای از فقر گرفتار شده‌اند.

Root Capital صندوق سرمایه‌گذاری با تأثیر اجتماعی است که با ارائه آموزش‌های مالی، تقویت ارتباطات بازار و ارائه سرمایه از مشاغل کوچک و رو به رشد روستایی حمایت می‌کند. به این ترتیب این موسسه در حال افزایش رفاه روستایی در مناطق فقیر و آسیب‌پذیر از نظر محیط‌زیست در آفریقا و آمریکای لاتین است.

این موسسه به مشاغلی کمک می‌کند که اگرچه برای تأمین مالی وام‌های خرد بسیار بزرگ هستند، اما عموماً نمی‌توانند از بانک‌های تجاری معمولی تأمین اعتبار کنند.

۱۹. Dreamlabs

Dreamlabs یک صندوق ۵۰ میلیون دلاری است. هدف از تأسیس این موسسه سرمایه‌گذاری کارآفرینانه در شرکت‌ها، رهبران و ایده‌هایی است که در زندگی سایر اعضای جامعه تأثیر مثبت می‌گذارند. مأموریت این موسسه کار با کارآفرینانی است که ایده‌های آن‌ها از لحاظ اجتماعی و مالی بازده قوی داشته باشند.

۲۰. Ecosystem Integrity Fund

این صندوق بر شناسایی راه‌حل‌های امیدوارکننده جهت از بین بردن تهدیدهای کلیدی اکوسیستم از دیدگاه ارزش سرمایه‌گذاری و مزایای زیست‌محیطی متمرکز شده است. در این موسسه شرکا مهارت‌ها و سوابق لازم جهت سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری را دارا هستند.

شرکای این صندوق در امور مالی و تجاری، ارزیابی سرمایه‌گذاری و مشاوره تحقیقاتی در بخش‌های وسیع و مرتبط با حوزه فناوری تخصص دارند.

این تیم فراتر از مهارت‌های مدیریت سرمایه‌گذاری دارای شبکه‌ای قوی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، شرکت‌های دولتی، کارآفرینان، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، متخصصان فناوری و مشاورانی است که همگی در پایداری محیط‌زیست فعال هستند.

صنعت مالی دیجیتال در اقتصادهای نوظهور

سرمایه‌گذاری کارآفرینانه

تمامی مؤسساتی که با عنوان سرمایه‌گذاری کارآفرینانه با تأثیر اجتماعی مشغول به فعالیت هستند، چند هدف مشترک دارند. این مؤسسات به دنبال حمایت از کارآفرینان و ارائه راه‌حل‌هایی هستند که تأثیر مثبتی بر مردم و کره زمین داشته باشد.

ما در این مقاله ۲۰ نمونه از این موسسه‌ها را به شما معرفی کردیم. اگرچه حوزه فعالیت هر کدام از آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، اما در نهایت تمام این مؤسسات به دنبال تأثیر مثبت در جامعه با سرمایه‌گذاری می‌کنند.

با دیگران به اشتراک بگذارید: